Žindymo metu skauda spenelius: priežastys, gydymas ir patarimai

Žindymo metu skauda spenelius: priežastys, gydymas ir patarimai

Skaudantys speneliai yra dažna žindymo problema, ypač pirmosiomis dienomis ir savaitėmis po gimimo. Jau nėštumo metu mamos speneliai gali tapti jautrūs ir dirglūs, o prasidėjus žindymui diskomfortas dažniausiai sustiprėja, nes speneliai pirmiausia turi prisitaikyti prie stipraus kūdikio čiulpimo.

Negydant, žindymas skaudančiais ar įtrūkusiais speneliais gali tapti labai skausmingas. Vargu ar pakanka laiko tarp maitinimų, kad oda sugytų. Priklausomai nuo patiriamo skausmo intensyvumo, krūtimi maitinančios mamos neretai svarsto galimybę atjunkyti vaiką, nes negali susidoroti su skausmu.

Tačiau ar tikrai skaudantys speneliai yra priešlaikinio nujunkymo priežastis? Kas tiksliai sukelia spenelių skausmą žindant? O kaip nuraminti nuo žindymo skaudančius spenelius? Skaitykite toliau, nes paaiškinsime viską, ką reikia žinoti apie galimas spenelių skausmo gydymo priemones, priežastis ir prevenciją.

Priežastys, dėl kurių skauda spenelius maitinant krūtimi

Skaudėti spenelius gali dėl įvairių priežasčių. Dažniausios priežastys, kodėl žindymo metu speneliai tampa tokie jautrūs ir skausmingi, yra šios:

  • Neteisinga padėtis ir "sukibimas": ypač pirmosiomis žindymo savaitėmis, daugelis mamų stengiasi tinkamai ir atsargiai pasidėti mažylį, todėl dažnai prastai užfiksuoja padėtį. Tai reiškia, kad kūdikis negali tinkamai suimti krūties ir čiulpdamas beveik vien tik traukia spenelį. Neteisingas sukibimas yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žindymo speneliai skauda.
  • Dantų dygimas: Kai tik jūsų kūdikiui pradeda dygti dantukai, maitinimas krūtimi paprastai tampa skausmingas. Per tą laiką speneliai dažnai tampa labai skausmingi ir netgi gali atsirasti nedidelių įtrūkimų dėl trinties į jūsų kūdikio dantis.
  • Plokšti arba įtraukti speneliai: dėl plokščių arba įtrauktų spenelių jūsų kūdikiui sunku tinkamai užsifiksuoti. Tai ilgainiui padidina spenelių įtampą, kuri vėliau tampa skausminga. 
  • Nepakankamas pieno srautas: jei pieno nėra pakankamai arba pienas teka lėtai, kūdikis paprastai čiulpia stipriau, o tai gali sukelti diskomfortą, ypač kai jau skauda spenelius.
  • Neteisingi čiulpimo būdai ir technika: čiulptukų ar buteliukų naudojimas maitinimui gali turėti neigiamos įtakos jūsų kūdikio čiulpimo technikai ir modeliams. Ypač kai čiulptukai ar buteliukai naudojami pirmosiomis savaitėmis, žindymo metu liežuvis gali būti neteisingai išdėstytas, o tai neleidžia giliai užsifiksuoti ir gali skaudėti spenelius.
  • Krūtų perpildymas: Dėl pernelyg pilnų krūtų kūdikiui sunku jas suimti ir tinkamai užsifiksuoti. Tada spenelis nebėra giliai jūsų kūdikio burnoje, o suspaudžiamas tarp jo žandikaulių, o tai sukelia skausmą.
  • Liežuvio pasaitėlis: liežuvio pasaitėlis (taip pat žinomas kaip ankiloglosija) apibūdina anatominę būklę, kai kūdikio liežuvio judėjimas yra apribotas dėl sutrumpėjusio pasaitėlio. Jei liežuvis surištas, kūdikis negali tinkamai užsifiksuoti, o tai savo ruožtu gali sukelti spenelių skausmą žindant.
  • Pienligė: jei jūsų speneliai nuolat skausmingi irsudirgę, nepaisant gero sukibimo ir padėties, galite susirgti bakterine krūties audinio infekcija. Pienligė yra dažna spenelių grybelinė infekcija, kuri gali sukelti skausmą ir diskomfortą.

Kaip išvengti, kad žindant neskaudėtų spenelių? Yra daug skirtingų priežasčių, dėl kurių žindymo metu gali skaudėti spenelius – kartais spenelių skausmą gali sukelti kelios priežastys vienu metu. Nors sunku išvengti skausmingų spenelių, atsirandančių dėl trumpo spenelio, bet nereikšmingų spenelių skausmo priežasčių galima gana lengvai išvengti.

 

Štai keletas aspektų, kurių reikia nepamiršti:

  • Laikykitės geros higienos: prieš maitindami krūtimi nusiplaukite rankas, kad išvengtumėte mikrobų ir bakterijų plitimo ant krūtų ir spenelių. Taip pat rekomenduojama reguliariai plauti krūtis ir spenelius šiltu vandeniu ir švelniu muilu, ypač po maitinimo, kad nuplautumėte visus kūdikio seilių likučius.
  • Nutraukite pieno siurbimą: per pirmąsias kelias žindymo savaites daugelis mamų pamiršta nutraukti pieno siurbimą prieš išimdamos kūdikį nuo krūties. Tai gali pažeisti krūties audinį ir papildomai apkrauti spenelį.
  • Pakankamai miego: pakankamai miegoti būtina norint palaikyti įvairius gijimo ir regeneracijos procesus organizme. Be to, jis stiprina imuninę sistemą. Stenkitės kuo dažniau pailsėti tarp dviejų žindymo seansų iš eilės, kad žindymo metu skaudantys speneliai greičiau užgytų.
  • Nelaukite per ilgai prieš kitą maitinimą: Jei prieš kitą maitinimą lauksite, kol jūsų kūdikis išalks, greičiausiai jis bus labai godus ir žindys labai intensyviai. Kad to išvengtumėte, kitą žindymą geriausia pradėti anksti, kad jūsų mažylis vis dar būtų atsipalaidavęs ir galėtų nuolat ramiu tempu žįsti
  • Stimuliuokite savo atleidimo refleksą: jei kaskart žindant pastebėjote, kad pienas teka labai lėtai, todėl kūdikis ilgiau ir stipriau žįs, galite sužadinti atleidimo refleksą prieš maitindama krūtimi. Tai galima padaryti masažuojant krūtinę arba švelniai suspaudžiant ją ranka. Karštų krūtų kompresų naudojimas taip pat gali padėti paskatinti pieno tekėjimą.
  • Bandykite skirtingas žindymo padėtis: visada naudoti tą pačią žindymo padėtį gali būti lengviausia, tačiau tai nepadės išvengti spenelių skausmų. Niekada nekeičiama padėties reiškia, kad maitinimo metu įtempiama visada ta pati krūties sritis. Reguliariai keisdamos žindymo pozas, galite to išvengti, nes pakeisite kūdikio burnos padėtį ant krūties.
  • Dėvėkite laisvus drabužius: dėvėdamos laisvus drabužius, audinys nesitrins į spenelius. Taip išvengsite papildomos trinties ir leisite speneliams šiek tiek pailsėti tarp maitinimų.

Kaip gydyti nuo žindymo skaudančius spenelius?


„Prevencija yra geriausias gydymas“, šis posakis neabejotinai tinka ir skaudamiems speneliams. Tačiau kadangi yra tiek daug skirtingų spenelių skausmo priežasčių, jų visų išvengti beveik neįmanoma. O kai jau skauda spenelius, labai svarbu veikti greitai ir juos gydyti, kol jie nesutrūkinėjo ir nepradėjo kraujuoti.

Tačiau kaip palengvinti skaudančius spenelius žindant? O koks yra greičiausias būdas išgydyti skaudančius spenelius? Štai keletas patarimų ir gudrybių, padėsiančių gauti labai reikalingą pagalbą.

  • Keiskite krūtis žindymo metu: jei skauda tik vienos krūties spenelį, maitinimą krūtimi reikia pradėti nuo kitos krūties. Jei pažeidžiami abu speneliai, pradėkite nuo mažiau skausmingos pusės ir pakeiskite šonus tik tada, kai suaktyvėja atleidimo refleksas, o tada susitelkite į atsipalaidavimą užsifiksuodamos.
  • Dažnai keiskite liemenėlės įklotus: jei naudojate liemenėlės įklotus, būtinai juos keiskite reguliariai. Švarūs, sausi įklotai mažina trintį ir palieka mažiau vietos bakterijoms daugintis. Kaip alternatyvą vienkartiniams įklotams galite pereiti prie plaunamų liemenėlės įklotų.
  • Lašelį motinos pieno užlašinkite ant spenelių: Mamos pienas turi gydomųjų ir antibakterinių savybių, kurios gali padėti sumažinti spenelių skausmą. Jame yra daug svarbių maistinių medžiagų, todėl tai yra gera sudirgusios odos priežiūros priemonė. Po kiekvieno maitinimo įlašinkite kelis lašus motinos pieno ir atsargiai užlašinkite juos aplink spenelius.
  • Naudokite sidabrines spenelių kepurėles: Sidabrinės spenelių kepurėlės yra praktiški maži pagalbininkai žindančioms mamoms. Jie dėvimi tarp maitinimo krūtimi seansų ir apsaugo spenelius nuo nemalonios trinties nuo žindymo liemenėlės ar kitų drabužių. Tuo pačiu metu jie skatina drėgnų žaizdų gijimą, nes sudaro fizinį barjerą, leidžiantį motinos pieno lašams kauptis aplink areolę. Idealiu atveju žindymo kepurėlės turėtų būti pagaminti iš gryno 999 sidabro, kaip ir mūsų Tylla sidabrinės spenelių kepurėlės, kad būtų panaudotos natūralios gydomosios medžiagos savybės.
  • Apsvarstykite galimybę taikyti žemo lygio lazerio terapiją: Žemo lygio lazerio terapija yra vienas iš naujausių žindymo metu skaudamų spenelių gydymo būdų. Lazerio terapijos metu pažeisti audiniai apdorojami elektromagnetine šviesa, kuri skatina ląstelių metabolizmą ir taip pagreitina žaizdų gijimo procesą. Klinikiniai tyrimai rodo, kad žemo lygio lazerio terapija iš tiesų gali būti veiksminga siekiant palengvinti žindymo metu skaudančių spenelių skausmą.
  • Užtepkite arbatos maišelius ant skaudamų spenelių: Yra tyrimų, rodančių, kad arbatos maišelių naudojimas namuose pagamintų kompresų pavidalu gali padėti sumažinti spenelių skausmą.
  • Tepalai ir kremai: daugelis leidinių, kuriuos galite rasti internete, rekomenduoja tepti tepalus ir kremus jautriems speneliams tarp maitinimų. Tačiau atminkite, kad daugelyje šių produktų yra sudedamųjų dalių, kurių jūsų kūdikis visiškai neturi vartoti. Todėl prieš žindymą spenelių tepalus reikia nuplauti, kad neliktų likučių, ypač naudojant tepalus, kuriuose yra parafino.
  • Kreipkitės į gydytoją dėl skausmą malšinančių vaistų: jei jaučiate nuolatinį, nepakeliamą skausmą ar netgi kenčiate nuo bakterinės krūties audinio infekcijos, gydytojas gali skirti antibiotikų, suderinamų su žindymu. Skausmą malšinantys vaistai taip pat gali suteikti laikiną pagalbą.

Kiek laiko skaudės spenelius nuo žindymo? Žindymas, kai skauda spenelius, nėra malonus potyris, todėl daugelis moterų klausia, kiek laiko užtruks, kol spenelių skausmas palengvės. Deja, nėra aiškaus atsakymo į šį klausimą, nes tai labai priklauso nuo to, kas sukelia skausmą ir kas daroma jam gydyti. Taip pat reikia atsižvelgti į spenelio pažeidimo sunkumą ir bendrą sveikatos būklę.

Tinkamai gydant, skaudami speneliai, kurie nėra įtrūkę, turėtų užgyti per kelias dienas. Tas pats pasakytina ir apie spenelių skausmą, kuris paprastai atsiranda pirmosiomis dienomis po gimimo, kai krūties audinys palaipsniui prisitaiko prie naujos žindymo įtampos.

 

Žindymo metu skauda spenelius: kada kreiptis profesionalios pagalbos?



Skaudantys speneliai yra dažna krūtimi maitinančių mamų kova, dažnai iki tokio lygio, kad jie tampa ankstyvo nujunkymo priežastimi. Todėl turėtumėte anksti kreiptis pagalbos, jei pirmiau išvardyti gydymo patarimai nepadeda. Vėliausiai turėtumėte kreiptis į specialistą, kai jaučiate nepakeliamą skausmą arba atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip karščiavimas ar išsekimas.

Kalbant apie žindymo problemas, tokias kaip skaudantys speneliai, dažniausiai reikia kreiptis į akušerį arba žindymo specialistą. Jie gali patikrinti, ar jūsų kūdikis yra tinkamai padėtas ir tinkamai užsifiksuoja maitinant, ir gali pateikti daug naudingų patarimų, ką dar reikia padaryti, kad pagerėtų gijimo procesas. Kita vertus, spenelio infekcijos atveju turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad jis aptartų tinkamą gydymą. Gydytojai taip pat gali atlikti papildomus testus ir egzaminus, kad nustatytų bet kokias pagrindines sveikatos būkles, kurios gali turėti įtakos spenelių skausmui.


Žindymas su skaudančiais speneliais – taip ar ne?



Kaip minėta anksčiau, neretai mamos nustoja maitinti krūtimi dėl skausmo, kurį patiria užsifiksavimo ir maitinimo metu dėl skausmingų spenelių. Bet ar turėtumėte nustoti maitinti krūtimi, jei skauda spenelius?

Pirma, retai kada reikia nutraukti žindymą dėl spenelių skausmo. Priešingai, daugumoje leidinių teigiama, kad svarbu žindyti, nepaisant to, kad skauda spenelius. Net jei jūsų speneliai kraujuoja, paprastai galite tęsti žindymą, jei skausmas yra pakeliamas.

To priežasčių yra daug. Viena vertus, žindymo nutraukimas gali turėti neigiamos įtakos motinos pieno tiekimui. Kita vertus, dėl daugybės žindymo pranašumų jis yra pasirenkamas būdas maitinti kūdikį, todėl žindymas turėtų būti tęsiamas kuo ilgiau – iki dvejų metų ir ilgiau, laikantis oficialių žindymo rekomendacijų (PSO).

Jei kankina nepakeliamas skausmas ir sunkūs spenelio audinio pažeidimai, gali padėti poros dienų pertrauka nuo žindymo. Tačiau per tą laiką pieną ištraukite rankiniu būdu arba naudodami pientraukį.

 

Išvada: nuo pat pradžių užkirskite kelią skaudamiems speneliams



Daugelis mamų kovoja su skausmingais ir sudirgusiais speneliais, ypač ankstyvosiose žindymo stadijose. Tinkama padėtis ir geras užsifiksavimas yra svarbiausios prevencinės priemonės, kad spenelių skausmas netaptų rimta problema, galinčia kelti pavojų žindymo laikotarpiu.

Profesionaliai padedant akušeriui ar žindymo konsultantui, žindymo problemas, tokias kaip skausmingi speneliai, paprastai galima gydyti ankstyvoje stadijoje. Bet net jei jūsų speneliai jau yra skausmingi ir sudirgę, tai nereiškia, kad turite nustoti maitinti kūdikį krūtimi.

Yra daug įvairių priemonių, kurios gali nuraminti skausmingus spenelius tarp maitinimų ir padėti krūties audiniui greičiau išgyti. Tai apima arbatos maišelių naudojimą, motinos pieno naudojimą ir jo natūralias gydomąsias savybes bei nedidelius praktiškus priedus, tokius kaip sidabrinės spenelių kepurėlės, kurias galite uždėti ant spenelių tarp maitinimo seansų.

Grįžti į tinklaraštį